Наприкінці квітня в Умані відбудеться перший національний старт року з веслування – Кубок України. Розпочинаємо серію матеріалів про підготовку спортсменів Миколаївської області до сезону. До вашої уваги інтерв’ю з наставницею МФКФК і КДЮСШ «Олімп» Ольгою ЦОМПЕЛЬ – представницею відомої веслувальної династії Затуливітер-Цомпель. 

OlympicHopes 02

Ольга ЦОМПЕЛЬ зі своєю вихованкою і донькою Оксаною ЦОМПЕЛЬ

ПІДГОТОВКА ДО СЕЗОНУ

- На жаль, під час нинішньої зимової підготовки, у порівнянні з попередньою, веслувальники Миколаївщини, окрім представників збірної України, тренуються на місцях. А в Миколаєві, нагадаю, вихід на воду ще заборонений, - підкреслила тренерка.

В період зимової підготовки сезону на централізованих зборах збірної України готуються чотири спортсмени: Максим Подшивалов, Давид Лупін, Олександр Гарцев – в Добротворі під керівництвом Андрія Федини, Оксана Цомпель – у складі жіночої збірної під керівництвом Олексія Мотова. Між зборами вони вливаються в групи своїх тренерів і тренуються з ними.

Що стосується решти спортсменів, вони тренуються на місцях, тобто лише в доступних локаціях Миколаївської області, тому що фінансування на виїзні збори немає. На жаль, і в спортивних школах фінансування теж обмежене.

Як казала вище, поки і водойми для веслування в Миколаєві закриті через вибухонебезпечність. Втім, роботи на Інгулі в цьому відношенні ведуться – співпрацівники ДСНС ретельно досліджують дно, адже видимість під водою дуже низька, але складно сказати, чи вийдемо ми на воду в Миколаєві до Кубку України.

Виходячи з вищесказаного, складно казати про перспективи нового сезону. Минулого року ми були на зборі в Первомайську, в Умані, зараз – такої можливості немає. Як буде з фінансуванням далі, поки немає інформації, але те, шо цей рік буде складніше, ніж попередній, це однозначно.

- Як будується робота у відсутності «води»?

- Звісно, у зв’язку з такими умовами, великий обсяг роботи проходить в спортивних залах, зокрема і в «тренажерці». Звісно, підключаємо і ігрові тренування. Також в підготовці спортсменів в миколаївських спортивних школах використовуються спеціалізовані веслувальні тренажери. Їх не так багато, як хотілось би, але вони є, і ми намагаємося їх використовувати по максимуму.

По можливості, виїжджали в Баштанку, де є можливість працювати на «воді».

podgotovka 2024 Mykolaiv 08

podgotovka 2024 Mykolaiv 08

НОВАЧКИ

- Що скажете про роботу з групами початкової підготовки? Чи є можливість робити набір в спортивні школи?

- Так, набір робимо, але у зв’язку з війною він значно зменшився. В більшості інших областей вже є, скажемо так, прошарочек майбутніх чемпіонів. Ми цим похизуватися не можемо. Звісно, не опускаємо руки і працюємо в цьому напрямку. Можна сказати, що за два роки війни набору практично не було.

Наприклад, перед війною, на таких традиційних змаганнях як «Інгульська хвиля», пам’яті Ларіна, ми бачили по 20-30 «першокласників» в кожній категорії, які за сезон сіли в човник і могли показати, чому вони навчилися за цей період. За літо десь до ста дітей у нас проходило по набору. Останні два роки, через війну, обсяг набору упав напевно в десятки разів.

Хоча цієї зими є позитивні зрушення - у нас збільшилася група набору – тренери непогано попрацювали в цьому напрямку, тож, можливо, що упродовж сезону вже побачимо цих цікавеньких карапузиків на воді. Це будуть, по суті, перші представники покоління, яке розпочало заняття веслуванням під час війни.

ЗАГАЛЬНО-ФІЗИЧНА ПІДГОТОВКА

- В зимовий період відбулася низка змагань із загально-фізичної підготовки: першості КДЮСШ «Олімп» і СДЮСШОР, а також всеукраїнські онлайн-змагання «Спортивний фронт». Наскільки важливі такі турніри?

- Такі змагання дуже важливі, як би вони не проводилися - офлайн, чи онлайн. Пройшов певний етап зимової підготовки, спортсмени побачили один одного, зарядилися жагою боротьби. Ці змагання корисні, як для старшої і середньої вікових груп, які готується до національних змагань, що для новачків. Для обох груп це контрольний зріз. Всі прекрасно розуміють, що базова фізична підготовка серйозно впливає на швидкість на воді, тому і відношення до цього аспекту відповідне.

ОЛЕКСАНДР ГАРЦЕВ

- Більш конкретно про підготовку ваших підопічних в збірній України – Олександра Гарцева і Оксани Цомпель…

- Саша з початку підготовки працює у складі збірної України під керівництвом Андрія Федини. Основна частина проходить в Добротворі, також відбувся лижний збір в Тисовці. Його готовністю до сезону я задоволена. Між зборами він долучається до підготовки в Миколаєві і з кожним разом бачу, як він додає. Працює наповну, як завжди. По-іншому він і не вміє.

Саша вперше потрапив на таку об’ємну підготовку до сезону: крім повноцінних тренувань, і харчування, що теж дуже важливо. Є передумови для гарних результатів в сезоні, але вода покаже. За період передсезонною підготовки він суттєво додав, за що дуже вдячна Андрію Васильовичу.

podgotovka 2024 Mykolaiv 08

- Минулого року Олександра зробив значний прорив у результатах, про що яскраво свідчить молодіжний чемпіонат України, де він завоював три медалі в одиночці…

- І ці медалі достатньо знакові, адже це був його перший рік в категорії «молодь». Це серйозний бар’єр, який не всім вдається подолати. А прорив відбувся завдяки різним факторам. По-перше, коли почалася війна, він в групі юних веслувальників, завдяки Юрію Чебану виїхав в Португалію, де продовжив веслувальну підготовку, в протилежному випадку міг призупинити кар’єру. Це дало неабиякий поштовх, а після повернення ми використовували будь-яку можливість для якісної підготовки. Тому у нього не було провалів у підготовці. Тому крок за кроком Саша набирав оберти і на чемпіонаті України серед молоді у жовтні 2022-го року він «залетів» у призи в одиночці на дистанції 500 м. Це було всупереч очікуванням, адже до цього він ніяк не проявляв себе на всеукраїнській арені. Ця медаль також стала поштовхом для нього. І незважаючи на те, що в збірну України він тоді не потрапив, ми добре попрацювали у період передсезонної підготовки – тоді була можливість виїжджати на збори в інші міста, а потім і упродовж сезону, і ось він нарешті в збірній України. Заслужив.

- Заслужив своєю наполегливою працею, чи не так?

- Так. Однозначно. Трапляються спортсмени, які максимально націлені на високі результати, знають, що вони хочуть та відмітають все зайве. У нього є дорога до цілі, і він з неї не звертає. Такі спортсмени велика рідкість.

ОКСАНА ЦОМПЕЛЬ

- Оксана проводить підготовку разом із жіночою збірною України під керівництвом Олексія Мотова, де працює разом зі старшими дівчатами – представницями категорій «молодь» і «жінки». Були великі обсяги, було складно, але вона все витримала. Переварила всю цю роботу, не зламалася. Побачимо, який буде результат.

- Судячи з всього, були і критичні моменти під час підготовки?

- Так, на той момент 16-річній дівчині витримати ці навантаження і бути нарівні зі спортсменками, які мають велику базу - як Людмила Кукліновська, Наталія Докієнко, Діана Танько - було дуже важко. Тим більше, що не в характері Оксани збавити оберти: вона вмиратиме, але буде тягнутися до кінця. Але вона, повторюся, витримала. Все пішло в багаж майбутнього результату.

- Напевно потужним імпульсом для неї стало придбання Миколаївської облдержадміністрацією сучасного човна, чи не так?

- Потужним імпульсом - це, м’яко кажучи. На моїй пам’яті вперше веслувальнику Миколаївщини прибули новий сучасний човен, а не б/у. І це – напряму, з заводу, із Португалії, причому саме той човен, який потрібен. Ми до кінця не вірили, що це взагалі можливо.

- Як це, взагалі, стало можливим?

- У нас в регіоні є штатна резервна збірна Миколаївській області, яка має бюджет на придбання спортінвентарю і екіпірування. На «Закритті сезону» в Баштанці заступник голови Миколаївської ОВА Георгій Решетілов та начальник управління молоді і спорту Михайло Ніколаєв почули нас, пообіцяли і зробили. Якщо, можливо, для інших областей, це нормальне явище, для нас це, немов якесь диво. Новий човен, з нуля, з конвеєру! Кажу, аж подих перехоплює. Й досі ні до кінця віриться. Неймовірні емоції! Не передати словами.

«Nelo Vanquish 5». На цьому човні Оксана зараз і готується до сезону.

podgotovka 2024 Mykolaiv 08

Оксана ЦОМПЕЛЬ: мрії здійснюються!

СТАРТ ВЕСЛУВАЛЬНОГО СЕЗОНУ

- Національний сезон стартує наприкінці квітня Кубком України, а на Миколаївщині – чемпіонатом області, на початку квітня в Баштанці…

- Так, Баштанка стала справжнім серцем веслування Миколаївщини, як одного разу висловився Юрій Чебан. Це буде офіційний відбір на Кубок України для спортсменів старшої вікової групи і юніорів (2006-2008 рр.н.) – вони виступатимуть на дистанціях 200 і 500 м. Також у змаганнях стартують і спортсмени молодшої вікової групи (2009-2010рр.н.), для того, щоб зацікавити їх та перевірити рівень підготовки на даному етапі. Вони боротимуться за медалі на дистанціях 200 і 1000 м. Намагатимемося максимально задіяти представників веслувальної спільноти Миколаївщини.

- Які очікування від веслувального сезону?

- Як я казала вище, такої успішності, як в 2023-му році, очікувати не приходиться – про причини я вже казала. Але, впевнена, всупереч обставинам, ми будемо з медалями.

Bashtanka race

Пресслужба ФВМО




Партнери ФВМО

  • athlets
  • prestol
  • canoe sprint
  • braca_sport
  • kovalen